Παρασκευή, 31 Αυγούστου 2012

Νέος πρόεδρος του ΣτΕ ο Κ. Μενουδάκος



Το Υπουργικό Συμβούλιο δέχτηκε ομόφωνα εισήγηση του Υπουργού Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων κ. Αντώνη Ρουπακιώτη και αποφάσισε να επιλέξει για τη θέση του προέδρου του Συμβουλίου της Επικρατείας τον αντιπρόεδρο του ΣτΕ κ. Κωνσταντίνο Μενουδάκο, καθώς και την προαγωγή των αρεοπαγιτών κ. Σπυρίδωνα Ζιάκα, Χαράλαμπου Δημάδη, Βασίλειου Λυκούδη και Γεωργίου Γιαννούλη στο βαθμό του αντιπρόεδρου του Αρείου Πάγου και της συμβούλου του Ελεγκτικού Συνεδρίου κ.Γαρυφαλλιάς Καλαμπαλίκη στο βαθμό της αντιπροέδρου του Ελεγκτικού Συνεδρίου.

Για πρώτη φορά τηρήθηκε, χωρίς καμία παρέκκλιση, η σειρά αρχαιότητας. Έτσι, αποκλείστηκαν καταδύσεις στην επετηρίδα, πρακτική που ακολουθείτο μέχρι σήμερα, η οποία είτε αδικούσε όσους παραλείπονταν, είτε έδινε κομματικό πρόσημο, κάποιες φόρες και άστοχα, σε όσους επιλέγονταν.

Συνεπής στη δήλωση-δέσμευση που έκανε από την πρώτη ημέρα ανάληψης των καθηκόντων του ότι οι πολιτικές αναφορές των δικαστικών λειτουργών δεν θα αποτελέσουν ούτε κριτήριο επιλογής τους ούτε κριτήριο αποκλεισμού τους, ο Υπουργός Δικαιοσύνης εισηγήθηκε τις προαγωγές αυτές.

«Έτσι αποδείξαμε», τόνισε ο κ. Ρουπακιώτης, «ότι εμπράκτως σεβόμαστε την εσωτερική αυτονομία της Δικαιοσύνης. Πιστεύουμε δε ότι και οι δικαστές θα συνεχίσουν με υψηλότερο αίσθημα ευθύνης την προσφορά των υπηρεσιών τους στην κοινωνία».

Βιογραφικό σημείωμα:
Κωνσταντίνος Μενουδάκος του Φωτίου.

Γεννήθηκε το 1946 στην Αθήνα.
Πτυχιούχος της Νομικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών το 1969 και της Σχολής Πολιτικών και Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών το 1971, με μεταπτυχιακές σπουδές στο Πανεπιστήμιο Paris 2 και άσκηση στο Conseil d’ Etat (με εκπαιδευτική άδεια την περίοδο 1979-1980).
Διορίστηκε στο ΣτΕ ως εισηγητής το 1972. Προήχθη σε πάρεδρο το 1979, σε σύμβουλο το 1991 και στο βαθμό του αντιπροέδρου το 2001. Από το 2003 ήταν πρόεδρος του Ε΄ Τμήματος του ΣτΕ.
Διετέλεσε Διευθυντής σπουδών της Εθνικής Σχολής Δικαστών (1994-1996) καθώς και Γενικός Διευθυντής σπουδών της Εθνικής Σχολής Δικαστών (1996-1999).

Ήταν προϊστάμενος του Νομικού Γραφείου της Γενικής Γραμματείας της Κυβέρνησης (1998-2001).
Είναι πρόεδρος της Κεντρικής Επιτροπής Κωδικοποίησης (Κ.Ε.Κ.) από το 2003 έως σήμερα, καθώς και πρόεδρος ή μέλος νομοπαρασκευαστικών επιτροπών από το 1983, όπως των επιτροπών σύνταξης του Υπαλληλικού Κώδικα , του Κώδικα Δικαστικών Υπαλλήλων και της επιτροπής για την επιτάχυνση της διοικητικής δικαιοσύνης.

Διετέλεσε πρόεδρος του σωματείου «Εταιρία Ελλήνων Δικαστικών Λειτουργών για τη Δημοκρατία και τις Ελευθερίες» κατά την περίοδο 1998-2007, είναι πρόεδρος του επιστημονικού σωματείου «Επιστημονική Εταιρεία Δικαίου Πολεοδομίας και Χωροταξίας» από το 2008 έως σήμερα και μέλος της επιτροπής σύνταξης της νομικής επιθεώρησης «Νόμος και Φύση».

Συμμετείχε με την ιδιότητα του ομιλητή ή του συντονιστή σε ελληνικά και διεθνή συνέδρια και έχει γράψει μελέτες και άρθρα (σε νομικά κυρίως περιοδικά και επιστημονικές συλλογές) με θέματα συνταγματικού και περιβαλλοντικού δικαίου.

Ομιλεί την αγγλική και γαλλική γλώσσα. Είναι έγγαμος με ένα παιδί.


Σπυρίδων Ζιάκας του Παύλου.
Γεννήθηκε το 1946 στα Ιωάννινα.
Πτυχιούχος Νομικής Πανεπιστήμιου Αθηνών. Διορίστηκε Δόκιμος Ειρηνοδίκης Δ΄ Τάξης Παραμυθιάς στις 21-10-1972, Πάρεδρος Πρωτοδικείου Αθηνών στις 11-8-1973
και Πρωτοδίκης Άρτας στις 27-3-1975.
Προήχθη στο βαθμό του Προέδρου Πρωτοδικών στις 3-10-1989, σε Εφέτη στις 25-7-1992, σε Πρόεδρο Εφετών στις 5-8-2004 και στο βαθμό του Αρεοπαγίτη στις 28-8-2006. Ομιλεί την αγγλική γλώσσα. Είναι έγγαμος με δύο παιδιά.

Χαράλαμπος Δημάδης του Κωνσταντίνου.
Γεννήθηκε το 1946 στο Αγρίνιο.
Πτυχιούχος Νομικής Πανεπιστήμιου Αθηνών. Διορίστηκε Πάρεδρος Πρωτοδικείου Αθηνών στις 19-7-1974 και Πρωτοδίκης Ιωαννίνων την 1-10-1976.
Προήχθη στο βαθμό του Προέδρου Πρωτοδικών στις 3-10-1989, σε Εφέτη την 1-11-1992, σε Πρόεδρο Εφετών στις 5-8-2004 και στο βαθμό του Αρεοπαγίτη στις 28-8-2006. Ομιλεί τη γερμανική γλώσσα και είναι έγγαμος με τέσσερα παιδιά.

Βασίλειος Λυκούδης του Σπυρίδωνα- Γεράσιμου.
Γεννήθηκε το 1947 στο Αργοστόλι.
Πτυχιούχος Νομικής Πανεπιστημίου Αθηνών. Διορίστηκε Δόκιμος Ειρηνοδίκης Δ΄ Τάξης Ζακύνθου στις 28-7-1973, Πάρεδρος Πρωτοδικείου Αθηνών στις 19-7-1974 και Πρωτοδίκης Σάμου στις 13-1-1976.
Προήχθη στο βαθμό του Προέδρου Πρωτοδικών στις 21-9-1989, σε Εφέτη στις 28-3-1993, σε Πρόεδρο Εφετών στις 5-8-2004 και στο βαθμό του Αρεοπαγίτη στις 28-8-2006. Είναι έγγαμος με ένα παιδί.

Γεώργιος Γιαννούλης του Διονυσίου.
Γεννήθηκε το 1948 στην Πρέβεζα.
Πτυχιούχος Νομικής Πανεπιστήμιου Αθηνών. Διορίστηκε Πάρεδρος Πρωτοδικείου Καρδίτσας στις 19-7-1974 και Πρωτοδίκης Λασιθίου στις 13-1-1976.
Προήχθη στο βαθμό του Προέδρου Πρωτοδικών στις 21-12-1989, σε Εφέτη στις 15-7-1993, σε Πρόεδρο Εφετών στις 11-12-2004 και στο βαθμό του Αρεοπαγίτη στις 16-11-2006. Είναι έγγαμος με δύο παιδιά.

Γαρυφαλλιά Καλαμπαλίκη του Κωνσταντίνου.
Γεννήθηκε το 1948 στη Λάρισα.
Πτυχιούχος της Νομικής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Διορίστηκε ως έμμισθος Πάρεδρος Πρωτοδικείου Αθηνών στις 9-7-1983, Πρωτοδίκης Αθηνών στις 5-11-1984 και πάρεδρος Ελεγκτικού Συνεδρίου στις 14-1-1995.
Προήχθη σε Σύμβουλο του Ελεγκτικού Συνεδρίου στις 12-9-2002. Ομιλεί την αγγλική και γαλλική γλώσσα. Είναι έγγαμη με ένα παιδί.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΖΟΥΜΕ ΚΟΣΜΙΑ. . . . .